Sonbahar, Beslenme Alışkanlıklarınızı Bozmasın!

Yaz bitti bitiyor, serin ve kısa günleri yaşıyor olmamız, sonbaharın geldiğini gösteriyor. Aslında sonbahar, birçok vitamin ve lif içeren çok çeşitli sebze ve meyveleri taze taze yiyebilmemiz için bize büyük bir fırsat sunuyor olsa da havaların serinlemesi ile vücudumuz bu taze besinler yerine kalorisi yüksek yiyeceklere karşı konulmaz bir istek duyuyor. Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sonbaharın gelmesi ile insanların her gün fazladan en az 200 kalori değerinde yemek yemeye eğilimli oldukları saptanmış. Yani günler kısaldıkça, aydınlık ferah saatler azaldıkça ruh halimiz de baskı altına girebiliyor ve bu durum bizi daha fazla yemek yemeye yönlendirebiliyor. Fakat yeme düzenimiz ve kilo kontrolümüz için edindiğimiz onca sağlıklı ve faydalı alışkanlığı, yeryüzünün rutini olan hava değişikliklerine feda etmemek, aslında mümkün.

 

  • İşe, uykunuzu iyi alarak başlamalısınız. İştahımızı kontrol altına almak istiyorsak ortalama 7-8 saat gibi yeterli ve kaliteli bir uyku çekmemiz şart!
  • Güne kahvaltı etmeden başlamayı alışkanlık edindiyseniz, bu sizin gün içerisinde kalorisi normalden ortalama %10-12 daha fazla olan gıdaları tüketmenize yol açacaktır! Bu nedenle besin değeri yüksek ve yeterli protein içeren bir kahvaltıyı sakın atlamayın.
  • Öğünler arasında birkaç saat ara ile küçük ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, ana öğünlere enerjiniz tükenmiş ve çok aç girmenizi önler.
  • Eğer ciddi bir diyabet sorununuz yoksa, kuru kayısı ve erik kurusunu da birkaç taneyi geçmemek kaydıyla, ister tek başına isterseniz yoğurt ya da kahvaltılık gevrek içinde menünüze ekleyebilirsiniz.
  • Doymadığınızı düşünüyorsanız, yeni bir porsiyon hazırlamak yerine biraz sıvı tüketip sohbet ederek zamanın geçmesini bekleyin, varsa biraz daha çorba içebilirsiniz. Yağlı ve kalorisi yüksek soslar yerine yemeklerinizi hafif baharatlar, az miktarda zeytinyağı, limon ve çeşitli sebzelerle tatlandırın.
  • Hafif bir ceket ya da yağmurlukla kendinizi dışarı atın ve 30 dakikadan az olmayan yürüyüşlerle romantik sonbaharın tadını çıkarın. “Başarı, başaracağım diye başlayanındır!” diye bir söz vardır. Siz de bu sonbahar kendinize bir söz verin, inanıyorum ki başarı sizin olacaktır.

 

Dr. İsmet Tamer

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi